Selçuk Bayraktar sosyal medyadan paylaştı: GÖZDE’den tam isabet

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar açıklamasında şu ifadeleri kullandıu: “Bayraktar #AKINCI ✈️??

✅ 1️⃣ x GÖZDE Güdüm Kiti Atış Testi

? Tam İsabet / Bull’s Eye

✅ 1️⃣ x GÖZDE Guidance Kit Firing Test

SERİ ÜRETİME HAZIR HALE GETİRİLMİŞTİ

Öte yandan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan Modern Mühimmat Tedarik Projesi kapsamında teslim edilecek GÖZDE güdüm kiti, seri üretime hazır hale gelmişti.

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK SAGE ile ortak olarak geliştirilen GÖZDE güdüm kiti, 500 lb. sınıfında MK-82 genel maksat bombalarını INS/GPS ve Lazer Arayıcı Başlıklı (LAB) güdümlü mühimmata dönüştürerek sabit ve yüksek hızlı hareketli (50-120 km/s) hedeflerin hassas vurulmasını sağlıyor.

 

GÖZDE yapılan başarılı atış testleri ile AKINCI platformuna da entegre edilmişti. GÖZDE-ANS; MK-82 (500 lb) genel maksatlı bombaları ANS/Lazer güdümlü hale getiren bir kit olup Lazer Arayıcı Başlık sayesinde hareketli hedeflere karşı da etkin olarak görev yapıyor.

 

‘YÜKSEK HASSASİYETTE VURABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP’

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, GÖZDE mühimmatının uçuş testlerinin başarılı bir şekilde yapıldığını belirterek, şunları kaydetmişti:

‘Yapılan ilk atışlı testlerde 28.500 feet yükseklikten 0.9 Mach hızla atılan GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 13 kilometre menzildeki hedefi tam isabetle vurdu. F-16 sertifikayon testleri kapsamında devam eden faaliyetlerde 40 bin feet yükseklikten 0.9 Mach hızla atılan bir diğer GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 21 kilometre menzildeki hedefi tam isabetle vurdu. GÖZDE-ANS; MK-82(500 lb) genel maksatlı bombaları ANS/Lazer güdümlü hale getiren bir kit olup F-16 uçaklarından 40 bin feet irtifadan atıldığında 28 kilometre menzildeki hedefleri yüksek hassasiyette vurabilme özelliğine sahip.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir